Szybowiec PW-5 Smyk

Latający model szybowca PW-5 Smyk charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami lotnymi. Jest zarazem prosty jak i tani do wykonania. Rzutka PW-5 Smyk jest również udanym projektem w szkołach i na zajęciach technicznych z młodzieżą. Na tym blogu znajdziesz instrukcję krok po kroku oraz plany do wydruku w postaci pliku PDF.

Materiał: Pianka modelarska DEPRON, (alternatywnie pianka pod panele podłogowe) o grubości 3mm. Listewka sosnowa 3x5mm. Patyczki do szaszłyków. Taśma klejąca i papier ścierny.

Narzędzia: Klej do pianki modelarskiej np. UHU POR (alternatywnie biały klej do drewna). Nóż do tapet oraz nożyczki.

Materiał oraz narzędzia potrzebne do wykonania modelu szybowca.

Po pobraniu planów w postaci pliku PDF możemy przystąpić do wycinania nożyczkami poszczególnych elementów które posłużą nam jako szablon.

Wycięte szablony z pobranego planu PDF

Poprzednio wycięte szablony przenosimy na piankę modelarską DEPRON (alternatywnie pianka pod panele podłogowe). W tej fazie projektu wato się zastanowić nad ekonomicznym rozmieszczeniem elementów. Potrzebne ilości poszczególnych elementów: środkowa cześć kadłuba 1x. Pogrubienie kabiny 2x. Statecznik poziomy 1x. Statecznik pionowy 1x. Skrzydła 2x.

Przykładowe rozmieszczenie szablonów na piance modelarskiej.

Po rozmieszczeniu elementów wycinamy je ostrym nożem do tapet. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w cieciu pianki modelarskiej proponuję Ci wykonania kilku prób zanim przystąpisz do wycinania części szybowca.

Wycinanie elementów modelu szybowca

Montaż kadłuba rozpoczynamy od wklejenia listewki sosnowej 3x5mm w środkową cześć kadłuba. Po całkowitym wyschnięciu kleju możemy przystąpić do montażu stateczników.

Montaż kadłuba.

Podczas przyklejania stateczników (pionowy oraz poziomy) musisz zwrócić uwagę na zachowanie kata prostego 90° pomiędzy kadłubem a przednią krawędzią statecznika poziomego. Cały model szybowca jest wykonany symetrycznie, to znaczy wszystkie kąty i wychylenia powinny być takie same.

Montaż stateczników – prostopadłość stateczników

Kolejnym krokiem podczas budowy naszego szybowca jest przyklejanie bocznych warstw kabiny. Przednie wycięcie w środkowej części kadłuba będzie wykorzystane jako komora balastowa. W celu odpowiedniego wyważenia modelu użyj monet 10 – 20 groszowych. Pozostałe wycięcia są opcjonalne. (Podwozie)

Przyklejanie bocznych warstw kabiny.

Na koniec do przedniej krawędzi skrzydła (krawędź natarcia) przyklejamy patyczek do szaszłyków. Ochroni on skrzydła przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz nadaje większej stabilności skrzydeł. Tylną krawędź skrzydła (krawędź spływu) szlifujemy papierem ściernym, nadając im odpowiedni profil zamieszczony na planie. Tak przygotowane skrzydła wkleimy w kadłub zwracając uwagę na odpowiedni wznios skrzydeł. (gdy patrzymy na model z przodu, skrzydła maja kształt spłaszczonej litery V)

Montaż skrzydeł szybowca.

Po udekorowaniu modelu według własnego uznania możemy przystąpić do lotów. Ze względu na lekkość modelu proponuje puszczać model szybowca przy bardzo słabym wietrze.

Model szybowca PW-5 Smyk gotowy do lotu.

Zapraszam na poradnik w którym zobaczysz jak wykonałem ten model szybowca.

Jeśli chcesz do nas dołączyć, lub masz pilny problem techniczny to pisz w grupie wsparcia na FB: Kreatywnydzien

PW5 Smyk

Plany do budowy modelu samolotu PW-5 Smyk w postaci pliku PDF

Podaj prawidłowy adres e-mail, ponieważ linki do pobrania plików wysyłane są na podany adres.
POBIERZ GRATIS

Wyślij link na mój adres:

Pobierając ten plik, wyrażasz zgodę na politykę prywatności witryny Kreatywny dzień.

Kreatywny dzień

Krzysztof

Możesz również polubić…